П`ятниця, 29.03.2024
ЧЕРНІГІВСЬКЕ ОБЛАСНЕ ВІДДІЛЕННЯ
УКРАЇНСЬКОЇ НОТАРІАЛЬНОЇ ПАЛАТИ
Меню сайту
Категорії розділу
Статті [8]
Наше опитування
Оцініть сайт
Всього відповідей: 89
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Статті

Новели в діяльності нотаріату України направленні на поліпшення правового обслуговування населення та роль і значення в цьому нотаріусів.



О.В. Красногор, доктор філософії в галузі права, голова Чернігівського обласного відділення Української нотаріальної палати, приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу, старший викладач Чернігівського інституту ім. Героїв Крут МАУП 


Новели в діяльності нотаріату України направленні на поліпшення правового обслуговування населення та роль і значення в цьому нотаріусів. 


Як відомо світ постійно змінюється, і те що вчора здавалося неможливим, сьогодні є реальністю. 

Не залишається незмінним і право та правові норми що регулюються певні суспільні відносини. Так, зокрема в нотаріаті України останнім часом відбулися кардинальні зміни в порядку оформлення договорів відчуження (купівлі-продажу, обміну, дарування, тощо) нерухомого майна, оформлення спадщини, порядку призначення на посаду нотаріуса, організації роботи тощо.

Спробуємо розібратися в чому ж полягають ці зміни і чи поліпшуватимуть вони рівень правового обслуговування наших громадян.

По перше, що стосується нерухомого майна. Тривалий час, згідно Закону України «Про нотаріат» 1993 року, оформлення договорів відчуження нерухомості відбувалося виключно за місцем знаходження цього майна і ніде більше. Тобто, якщо Ваш будинок, квартира, дача, знаходиться, скажімо, в смт. Остер Чернігівської області, ви могли оформити купівлю-продаж тільки у нотаріуса цього селища і не де більше. І нікого не хвилювала та обставина, що в цьому регіоні тільки один нотаріус і до нього завжди чимала черга, або іноді він у справах і взагалі прийому не веде. Та і громадянину який мешкає в зовсім іншому місті, (селі, області) не завжди зручно долати значні відстані та витрачати на це свій дорогоцінний час.

Але, життя не стоїть на місці. Для зручності громадян, учасників правовідносин, в Закон України «Про нотаріат» згідно Закону України від 01.10.2008 року № 614-VI 614-VI внесенні суттєві зміни. (2). Відтепер, договори відчуження нерухомого майна можуть оформлюватися не тільки за його місцезнаходженням, а й за місцезнаходження однієї з сторін правочину. Таким чином, стало можливим, якщо одна з сторін мешкає в м. Чернігові, і це підтверджено фактом її реєстрації, оформлювати договір у нотаріуса м. Чернігова, незалежно від того де знаходиться Ваша нерухомість: в іншому місті, селі, селищі, або хуторі іншого району, області, або навіть іншого населеного пункту в будь-якій точці України, приміром м. Ялти Автономної республіці Крим.

Потрібно лише зібрати весь необхідний пакет документів, для чого варто заздалегідь проконсультуватися у обраного Вами нотаріуса.

Отже, сьогодні громадяни, які проживають в місті Чернігові і мають місцеву прописку можуть сміло оформлювати в нотаріусів Чернігова договори купівлі - продажу, міни, дарування нерухомого майна, що знаходиться в Чернігівському районі, або будь-якому іншому населеному пункті без черг і попередніх записів, адже проблема з кількістю нотаріусів в Чернігові давно вирішена, і в нотаріальній конторі Вас радо зустрінуть і обслугують на високому професійному рівні. (в місті Чернігові сьогодні 41 приватний нотаріус!).

Забігаючи трохи наперед, зазначу, що на другому конгресі нотаріусів Європейського Союзу, який проходив в вересні 2008 року в Польщі, в м. Варшава, і на якому я був учасником, мова йшла взагалі, про те, що в умовах розширення економічних і юридичних просторів Європи нотаріусу повинна бути надана можливість супроводжувати свого клієнта по всій Європі, якщо це необхідно для укладення комерційних або інших угод. (8, сторінка 7) У нас же, поки що, нотаріус має право працювати і обслуговувати своїх клієнтів лише в межах свого нотаріального округу і не може виїхати з Чернігова навіть в села Чернігівського району. Хоча це обмеження не стосується наших відвідувачів, якими можуть бути як громадяни нашого міста, нашої держави незважаючи на їх місце реєстрації, так і іноземні громадяни, зрозуміло за умови їх законного перебування в Україні.

Зміни відбулися і в порядку нотаріально посвідчення довіреностей. Відповідно до внесених в Закон України «Про нотаріат» змін від 01.10.2008 року № 614-VI (2) суттєво обмежено повноваження посадових осіб органів місцевого самоврядування, щодо посвідчення довіреностей. Згідно ст. 37 Закону посадові особи органів місцевого самоврядування у населених пунктах, де немає нотаріусів, мають право вчиняти такі нотаріальні дії:

1) вживати заходи до охорони спадкового майна;

2) посвідчувати заповіти (крім секретних);

3) видавати дублікати посвідчених ними документів.

Обмежуючи право посадових осіб у вчиненні такого роду нотаріальних дій, законодавець, мабуть, і, скоріш за все, виходив з того, що переважна більшість працівників сільських, селищних Рад не мають, (хотілось би сказати «поки що»), юридичної освіти, яку мають нотаріуси, і спеціальної підготовки. Хоча органами юстиції (головними управліннями юстиції в областях, та іншими територіальними управліннями), постійно провадяться відповідні семінари, навчання для голів та секретарів сільських, селищних Рад. Для полегшення їх роботи в цьому напрямку головними управліннями юстиції готувалися навіть навчально-методичні збірники, методичні рекомендації, зразки документів, тощо. (4)

Тут необхідно також зазначити, що приватні нотаріуси, на відміну від посадових осіб органів місцевого самоврядування, згідно ст.27 Закону України «Про нотаріат», (1) несуть повну матеріальну відповідальність за оформлений ними документи, а отже не повинні допускати ніяких помилок і зрозуміло не зацікавлений, жодним чином, в порушенні закону. Що є значною і суттєвою перевагою приватних нотаріусів перед іншими особами які вчиняють нотаріальні дії.

Щодо оформлення спадщини, слід зазначити наступне. В свідомості громадян нотаріус завжди асоціювався з оформлення спадщини (узаконенням переходу власності померлої людини (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців), та й веденням спадкових справ в багатьох країнах світу займаються саме нотаріуси.

Приватний нотаріат в Україні розпочав свою діяльність з 1994 року. За майже 16 років роботи приватні нотаріуси зарекомендували себе як професіонали, висококваліфіковані юристи, надійні правові радники сторін, багато з яких стали справжніми «сімейними» нотаріусами. І для громадян які користувалися всіма їхніми послугами, починаючі з засвідчення копій документів, доручень, підписів, тощо, було незрозумілим, чому приватники можуть оформлювати все, в тому числі, чи не найцінніше майно - «дах над головою»: будинки, квартири, дачі, тощо, а спадщину не можуть? Не для кого не секрет, що громадяни України вже давно очікували можливості оформлювати спадщину у приватних нотаріусів, постійно запитували коли це стане можливим. Адже, всі підстави для цього були: досвідчені нотаріуси, належні приміщення з сучасною офісною і комп’ютерною технікою та виходом в інтернет, навчений штат працівників, і саме головне: суспільне визнання і довіра громадян.

І ось, нарешті, відповідно до Закону України «Про нотаріат» в редакції Закону № 614-VI з 01 червня 2009 року, спадщину можуть оформлювати і приватні нотаріуси України. (до цього це можливо було зробити лише в державній нотаріальній конторі). Зазначу, що перед цим, крім всього, всі приватники, які мали стаж менше 10 років пройшли курси підвищення кваліфікації по темі «Спадкове право» зі здачею відповідного іспиту. В нашій Чернігівській області цей іспит успішно склали всі приватні нотаріуси, і, отже, всі вони потенційно готові до оформлення спадку і видачі громадянам свідоцтв про право на спадщину. Враховуючі допуск до професії більшого кола осіб, які можуть виконувати всі без виключення нотаріальні дії, зростання їх відповідальності, законодавець підвищив і вимоги до самих нотаріусів, як представників держави, та осіб на яких покладено обов’язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії передбачені Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Відтак з 2009 року нотаріусом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, (при цьому вона повинна бути повною: на рівні спеціаліста, магістра /9/ володіє державною мовою, має стаж роботи у сфері права не менше трьох років, пройшов стажування протягом одного року (до цього термін стажування становив шість місяців) в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса, склав кваліфікаційний іспит.

До речі в Франції термін стажування в нотаріальних конторах становить два роки, а у Бельгії щоб стати нотаріусом необхідно мати ліцензію з права та ліцензію з нотаріату (шість років навчання в університеті) та пройти стажування протягом не менше трьох років. (6, сторінка 58-60). Крім того, збільшився мінімальний розмір страхової суми для забезпечення відшкодування заподіяної внаслідок вчиненої нотаріальної дії шкоди зі 100 мінімальних розмірів до 150. Наразі з 01 липня 2010 мінімальна заробітна плата становитиме 888 гривень. /3/.

Таким чином ця сума буде 133200 гривень. Хоча вже сьогодні деякі приватні нотаріуси, самостійно укладають договори зі страховими компаніями і на значно більші суми. Іноді до п’ятисот і вище тисяч гривень, що враховуючі значну вартість предметів договорі в цілому сприятиме відшкодуванню заподіяної шкоди в повному обсязі.

Сподіваємося, що всі ці зміни в цілому сприятимуть покращенню ділового обігу в країні, поліпшенню рівня правового обслуговування громадян і юридичних осіб, які завжди звикли бачити в нотаріусі юридичного радника, неупередженого виразника їх волі, охоронця і носія вірогідності і законності, гаранта правової захищеності!

Також варто зазначити, що зважаючи на постійно зростаючі темпи цивільного обігу в країні, (на жаль останні два роки в зв’язку з фінансовою кризою вони дещо скоротилися) підвищення престижу професії нотаріуса, кількість нотаріусів по всій Україні збільшується із року в рік, і це відбувається виключно за рахунок збільшення приватних нотаріусів. Так станом на 01 січня 2010 року в Чернігівській області діють 28 державних нотаріальних контор та 83 приватних нотаріусів, тоді як станом, приміром, станом на 2004 рік приватних нотаріусів було лише 47 осіб /5, стор. 496/.

Порівняно з цим і до речі на всю республіку Білорусь кількість приватних становить на сьогоднішній день становить 49 приватних нотаріусів, з яких 31 зареєстровані в столиці - м. Мінск. / 7/. В Києві більше тисячі!

Насамперед, збільшення відбулося в великих містах Чернігівської області,таких як Чернігів, Ніжин, Прилуки. Тільки дві державні нотаріальні контори в Чернігівській області, поки що, не функціонують (Варвинська, Деснянська) та 2 районні нотаріальні округи (Семенівський, Талалаївський) не забезпечені послугами приватних нотаріусів.

При цьому слід відмітити, що державний нотаріат став міцним фундаментом для створення та розвитку приватного нотаріату області, оскільки незаперечним фактом залишається те, що більшість приватних нотаріусів області це колишні державні нотаріуси – справжні професіонали, фахівці з великим практичним і життєвим досвідом, зі значним стажем роботи в нотаріаті, відданні своїй справі люди. Так, серед приватних нотаріусів Чернігівської області варто відмітити нотаріусів які пропрацювали в нотаріаті більше 25 років – Дремлюга Раїса Михайлівна, Дудка Галина Ярославівна, Рекуха Любов Іванівна, Новик Віра Петрівна. В 2009 році їх імена занесені до Золотої книги нотаріату України, яка ведеться Українською нотаріальною палатою.

Сьогодні приватний нотаріат набирає все більших обертів, про що свідчить збільшення кількості нотаріальних дій, що вчиняють приватні нотаріуси. Так протягом 2009 року приватними нотаріусами Чернігівської області вчинено 215 561 нотаріальна дія, а державними нотаріусами 116 733 нотаріальні дії. Сума державного мита, стягнутого державними нотаріусами у 2009 році становить 2 689 544 грн. 28 коп. Сума коштів, отриманих за надання державними нотаріусами державних нотаріальних контор та державного нотаріального архіву додаткових платних послуг у 2009 році становить 2 868 148 грн. 35 коп. /10/.

І хоча кількість дій вчинених приватними нотаріусами значно перевищує кількість вчинених нотаріальних дій державними, вважаємо, що і державні нотаріуси нашої області чудово вправляються з покладеними на них обов’язками по вчиненню нотаріальних дій. Серед державних нотаріусів, які працюють більше 20 років і заслуговують шани і поваги колег та відвідувачів, хочеться назвати прізвища: Завалієвої Валентини Василівни – завідувачці Чернігівської державної районної нотаріальної контори, Чуприненко Олени Віталіївни – завідувачці Першої Чернігівської державної нотаріальної контори, завідувачці Бахмацької районної державної нотаріальної контори Кухти Тамари Олександрівни.

Та взагалі, можна зі сто відсотковою впевненістю сказати, що серед нотаріусів немає осіб, які прийшли б працювати в нотаріат на якийсь час.

Всі бажають і налаштовані працювати всерйоз і надовго. Якщо не сказати – назавжди! Тому і працюють уважно і скрупульозно, суворо дотримуються чинного законодавства, не забуваючи при цьому про постійний розвиток, удосконалення своєї діяльності та підвищення кваліфікації. Сьогодні вже мало бути лише професіоналом в галузі права. Сучасний нотаріус повинен володіти комп’ютерною технікою, мати економічні знання, необхідні для обчислення податку та ведення всілякої бухгалтерської і податкової звітності, бути психологом, щоб добре розбиратися у людях – клієнтах які до нього звертаються і в їх життєвих проблемах та надати їм не тільки юридичну пораду як вийти з тієї чи іншої ситуації. Відомий письменник, Оноре де Бальзак, який також в свій час встиг попрацювати в нотаріальній конторі, дуже влучно написав: «…Є в нотаріуса щось від священика і від судді, від чиновника і адвоката»…

Незважаючи на те, що клієнти найчастіше годяться нотаріусу в батьки, часом тільки мудре і виважене поводження нотаріуса, його справедливі і грамотні поради допомагають клієнтам прийти до згоди і уникнути судової суперечки. Особливо це відбувається при роботі зі спадкоємцями. Коли їхні інтереси заходять у суперечність, нотаріусу доводиться докладати чимало зусиль для того, щоб родичі й близькі не розійшлися ворогами.

Отже нотаріус – це юрист, який добре знає цивільне право, багато аспектів сімейного, цивільно-процесуального, податкового, фінансового, земельного міжнародного права, законів про акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, про банківську діяльність, про зброю та інші. Крім того, нотаріус складає різного роду документи, веде архів, організує роботу своєї контори. «Мало знати – треба вміло застосувати свої знання». Цей вислів стосується всіх юристів, підходить він і нотаріусам.

Як мною вже зазначалось, нотаріусу вкрай необхідне знання психології людей, уміння передбачити їхнє поводження далеко вперед. Прогнозування поводження учасників правовідносин допомагає нотаріусу правильно підійти до вирішення проблеми. Оскільки, часто буває складним не юридичний аспект тієї чи іншої справи, а саме складні взаємини людей. Різні долі, пристрасті, корисливість і дріб’язковість, безкорисливість і шляхетність людини – проносяться перед нотаріусом щодня. І йому потрібно буди філософом, щоб не розчарувати в людях і зберегти оптимізм, знову приходити на допомогу людям, яким потрібні мудра порада грамотно складений документ, засвідчений факт і просто розуміння! Знову ж таки Оноре де Бальзак писав: «Нотаріус мусить бути надміру терплячим».

Останнім часом з поступовою глобалізацію світу, стиранням кордонів, та постійною міграцією осіб дуже актуальними є знання нотаріусами іноземних мов. Так приміром в Канаді нотаріус повинен знати як найменше дві мови – англійську і французьку, які є офіційними і звертаю Вашу увагу це обов»язково! /6, сторінка 35/.

У нас же в Україні поки таких вимог немає, але можливо і це не за горами, оскільки знання додаткових мов також позитивно впливатиме на рівень правового обслуговування клієнтів, так як вже не буде потреби залучати до спілкування сторонніх осіб – перекладачів, посвячуючи їх в свої таємниці, а можливе буде спілкування з нотаріусом віч-на-віч.

Також, хоча останнім часом в нотаріат прийшли зовсім молоді, а іноді юні нотаріуси, як за віком так і за досвідом роботи в нотаріаті, вони також намагаються працювати старанно, обачливо і без помилок. А досвідченні колеги нотаріуси завжди готові прийти їм на допомогу порадою, відповідною консультацією. Також головним управлінням юстиції у Чернігівській області спільно з Чернігівським обласним відділенням Української нотаріальної палати задля підвищення кваліфікації нотаріусів зі стажем роботи до 5 років для них провадяться семінарські зайняття.

Значна увага приділяється надійному збереженню нотаріальних документів і забезпеченню своєчасної видачі засвідчених копій і дублікатів нотаріальних документів які зберігаються в спеціально створеному в 1996 році для цього Державному нотаріальному архіву Чернігівської області. На сьогоднішній день він є фондоутримувачем усіх державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів Чернігівської області. Працівниками архіву забезпечено надійне комплектування, збереження та використання великого обсягу нотаріальних документів нотаріату області, деякі датовані ще 1943 роком.

Чернігівщина не залишається в стороні від загальних процесів, направлених на поступове реформування нотаріату. У вересні 2001 року було створено Чернігівське обласне відділення Української нотаріальної палати, членами якого є майже всі нотаріуси області і метою якого є: сприяння підвищенню професійного рівня нотаріусів області, удосконалення правової допомоги, яку нотаріуси подають фізичним та юридичним особам, і які успішно втілюються в життя протягом останніх років. 

В 2004 році Чернігівським обласним управлінням юстиції та Чернігівським обласним відділенням УНП створено методично-консультативну Раду нотаріату, яка сприяє виробленню в області єдиної нотаріальної практики.

Проводиться забезпечення державних та приватних нотаріусів реєстрами для реєстрації нотаріальних дій, алфавітними книгами, книгами витрачання та оприбуткування бланків, книгами обліку доходів та витрат для визначення суми загального річного оподаткованого доходу, книгами вхідної та вихідної кореспонденції та іншими книгами встановлених зразків.

Чернігівське обласне відділення приймало участь в благодійній діяльності, так членами Чернігівського обласного відділення української нотаріальної палати надавалась допомога Всеукраїнському благодійному фонду "Сприяння реформування нотаріату”, Дитячому будинку «Надія» м. Прилук Чернігівської області, надавалася допомога нотаріусам як з Чернігівської області так і з інших регіонів України які її потребують, насамперед, на оздоровлення, придбання ліків.

Як мною вже відмічалося, на увагу та пошану заслуговують фахівці, які працювали і працюють в установах нотаріату. А це, в основному, жінки – нотаріуси. В юриспруденції вважається, що нотаріус – це жіноча професія, і що стежку до неї вже прокладено.

Так, дійсно нині в органах нотаріату на Чернігівщині працює близько 80 відсотків жінок. Така тенденція має місце в інших областях нашої держави. Тому можна сказати, що у нотаріату – жіноче обличчя. І це дуже гарно і символічне, адже жінка завжди є охоронцем сім’ї, люблячею матір’ю, надійним тилом чоловіків, продовжувачем людського роду!

Але у будь-якому випадку нотаріуси – як жінки, так і чоловіки – це висококваліфіковані спеціалісти, чесні, компетентні, об’єктивні і неупереджені, незалежні, уважні і стримані, з підвищеним почуттям відповідальності.

Для заохочення роботи нотаріусів та підвищення престижу даної професії кожного року УНП відповідно до Положення про проведення конкурсної комісії на присвоєння звання "Кращий нотаріус року” нотаріуси області починаючі з 2001 року і по цей час нагороджувалися відзнакою «Кращий нотаріус року». Так, у 2001 році цією відзнакою вперше нагороджено завідувачку Корюківською районною державною нотаріальною конторою Дремлюгу Раїсу Михайлівну. У 2007 році за поданням Чернігівського обласного відділення Української нотаріальної палати вперше нагороджено почесним званням «Заслужений юрист України» приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Слєдовського Михайла Станіславовича. У 2008 році нагрудним знаком УНП „За заслуги перед нотаріатом” була нагороджена приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Борисова Тетяна Анатоліївна. А у 2009 році цією відзнакою були нагороджені приватний нотаріус Прилуцького районного нотаріального округу Могиленко Лариса Миколаївна та завідувачка Першою Чернігівською державною нотаріальною конторою Чуприненко Олена Віталіївна, приватний нотаріус Корюківського районного нотаріального округу Дремлюга Раїса Михайлівна.

В 2008 році за поданням Чернігівського обласного відділення УНП приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Кезля Валентина Іванівна нагороджена державною нагородою - орденом княгині Ольги Ш ступеню.

В 2009 році приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Коваленко Володимир Васильович був нагороджений відзнакою «За трудові досягнення» по Міжнародному Академічному Рейтингу «Золота фортуна». 20 грудня 2009 року приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Куранкова Ольга Миколаївна нагороджена медаллю Української православної церкви «Святий Миколай».

До дня юриста в 2009 році приватні нотаріуси Чернігівського міського нотаріального округу Лимаренко Наталія Василівна, Завалів Артем Анатолійович, Белова Ольга Степанівна, Пінчук Наталія Григорівна, Слєдовський Михайло Станіславович отримали подяки Чернігівського обласного відділення УНП.

Чернігівське обласне відділення Української нотаріальної палати та його представники завжди приймають активну участь в усіх заходах, "круглих столах”, семінарах, Всеукраїнських конференціях організованих Міністерством юстиції України, Українською нотаріальною палатою та її відділеннями, іншими громадськими організаціями, як-то: Академією нотаріату України, Союзом юристів України, Асоціацією правників України, та підтримує усі напрями їх діяльності по вдосконаленню та розвитку нотаріату України. Оскільки ми розуміємо і переконані, що великі справи робляться лише спільними зусиллями і тільки разом ми виконаємо всі найважливіші завдання які стоять перед нами, а вони залишаються незмінними, це:

- Забезпечення єдності і згуртованості всіх нотаріусів,

- Створення єдиного нотаріату з однаковим об»ємом повноважень, організацією праці та обсягом відповідальності.

- Належний захист і підтримка самих нотаріусів,

- Наближення нотаріальних послуг до населення і підвищення авторитету нотаріуса і довіри людей до його діяльності.

Адже і ми нотаріуси завжди пам’ятаємо, що своєю кропіткою, щоденною працею ми виконуємо велику місію нотаріату – служіння народу України в запобіганні спорів і конфліктів, утвердження миру і справедливості у правових відносинах між всіма людьми!

І на останок і на підтвердження всього вищезазначеного, відмічу, що Указом Президента України від 22 лютого 2010 року № 211/2010, ураховуючи значення нотаріальної діяльності в розбудові правової держави, сприянні громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та законних інтересів, на підтримку ініціативи Міністерства юстиції України та Української нотаріальної палати установлення в Україні професійне свято - День нотаріату, яке відзначати корисно 2 вересня. /11/.




Використанні джерела:


1. Закон України «Про нотаріат» від 02.09.1993 р. № 3425-ХІІ
2. Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» від 01.10.2008 року № 614-VI
3. Закон України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20 жовтня 2009 року № 1646-VI
4. «Про посвідчення довіреностей на представництво інтересів…» навчально-методичний збірник Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій., Чернігів, 2008.
5. Сучасний нотаріат України, випуск перший, видавництво «Болгов медіа Центр» м. Київ, 2005 рік.
6. Професія нотаріуса в Квебеці. Збірник текстів. Програма Канада-Україна 1997-2004 роки. Київ 2004.
7. Офіційний сайт Міністерства юстиції Республіки Білорусь, сторінка управління нотаріату і загсів.
8. «Другий конгрес нотаріусів країн ЄС», «Нотаріат для Вас» науково-практичний журнал Української нотаріальної палати № 10 від 2008 року.
9. Лист Міністерства юстиції України від 30.09.2009 року № 31-32/310.
10. Рішення колегії Головного управління юстиції у Чернігівській області № 1 від 20 січня 2010 року.
11. Указ Президента України «Про день нотаріату» від 22 лютого 2010 року № 211/2010.


Ця доповідь була оголошена на ІІ міжнародній науково-практичній конференції «Регіональні аспекти формування стратегії суспільного розвитку» 27 травня 2010 року, що проходила в м. Чернігові на базі Чернігівського інституту ім. Героїв Крут МАУП, за участю провідних науковців та фахівців різних галузей з різних регіонів України та Європи.


Категорія: Статті | Додав: vjaz (29.07.2010) | Автор: Красногор Олександр Володимирович
Переглядів: 2792 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Корисні посилання
  • Верховна Рада України
  • Президент України
  • "Урядовий Портал"
  • Міністерство Юстиції України
  • Інформаційний Центр МЮУ
  • Українська Нотаріальна Палата
  • Нотаріальна Палата України
  • Академія нотаріату України
  • Вісник Податкової Служби України
  • Газета «Юридична практика»
  • Асоціація Правників України
  • Юридичний портал
  • ДП «Інформаційно-ресурсний центр»
  • Управління нотаріату
  • Юридичний радник
  • Український нотаріат


  • Інформація для нотаріусів про окремі нововведення в сфері протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму
  • Copyright Chernigiv Notariat © 2024
    Безкоштовний хостинг uCoz